Лубенська районна військова адміністрація
Полтавська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Розпочався всесвітній тиждень боротьби з глаукомою

Дата: 10.03.2025 10:15
Кількість переглядів: 16

Глаукома – це серйозне офтальмологічне захворювання, яке, за статистикою, є однією з найчастіших причин втрати зору. Розвивається недуга в основному у людей старше 40 років. Хоч і дуже рідко, але все ж таки діагностують цю патологію і у дітей: 1 з 10 тисяч новонароджених офтальмологи встановлюють діагноз «вроджена глаукома».

Фото без опису

Вроджена глаукома: причини

У нормі завдяки припливу та відтоку внутрішньоочної рідини в оці підтримується нормальний внутрішньоочний тиск (ВОТ). При глаукомі рідина, яка в нормі виходить через природну дренажну систему ока, накопичується та провокує підвищення ВОТ. Через це страждає зоровий нерв: він травмується і згодом атрофується, позбавляючи людини зору.

Причин розвитку вродженої глаукоми є кілька. По-перше, спровокувати розвиток захворювання може генетична схильність (спадкова форма). По-друге, недуга може виникнути внаслідок аномалій розвитку дренажної системи ока.

Вважається також, що вроджену глаукому нерідко діагностують у немовлят жінок, які під час вагітності перенесли серйозні інфекційні захворювання, приймали деякі лікарські препарати, зловживали шкідливими звичками.

Як розпізнати, що у дитини глаукома? Діти, на відміну від дорослих, не можуть поскаржитися на дискомфорт чи погіршення зору. Як же батькам не пропустити небезпечну недугу у дитини? На глаукому у дітей можуть вказувати кілька факторів:

  • зміна рогівки: помутніння, штучний зелений відтінок;
  • збільшення очного яблука у розмірах;
  • сльозотеча;
  • світлобоязнь;
  • дитина стає примхливою, неспокійною.

У такому разі батькам обов’язково потрібно показати малюка дитячому офтальмологу, але якщо підстав для занепокоєння немає, консультація все одно необхідна. Регулярні огляди у фахівців допоможуть вчасно виявити порушення зору та одразу їх відкоригувати.

Діагностика глаукоми. Комплекс обстежень включає:

  • клінічний огляд,
  • кератометрію,
  • біомікроскопію,
  • гоніоскопію та гоніоскопію з коренеокомпресією,
  • офтальмоскопію,
  • тонометрію,
  • тонографію,
  • дослідження зорових функцій.

Для діагностики глаукоми та оцінки результативності лікування використовується також ультразвукова біометрія. Дітям до 3-ох років можливе проведення досліджень під медикаментозним сном. Вроджена глаукома – діагноз, який встановлюється неонатологом  ще в пологовому будинку.

Найчастіше захворювання вражає обидва ока. Якщо діагноз не встановлено при народженні, у 80% випадках він ставиться на першому році життя. Тому важливо не лише своєчасно відвідувати педіатра, але й дитячого офтальмолога. Перший візит має відбутися протягом перших трьох місяців життя дитини.

Лікування глаукоми. Єдиним можливим та дієвим методом є хірургічне лікування. Консервативна терапія застосовується як супутній метод під час підготовки до операції та після її проведення. Вікових протипоказань до проведення хірургічного втручання немає. Ефективність операції безпосередньо залежить від своєчасності звернення до фахівця, а також від тяжкості захворювання, тривалості клінічних проявів та віку дитини. На сьогодні існують різні хірургічні методи лікування глаукоми, вибір у кожному випадку індивідуальний.

Залежно від віку проводяться гоніотомія та гомеопунктура, трабекулотомія та синустрабекулоектомія, можуть ставитися дренажні системи, використовуватися лазерні технології – циклофотокоагуляція та циклопріопексія. Якщо за допомогою хірургічного лікування та підтримуючої консервативної терапії не вдалося стабілізувати ВОТ або через деякий час після операції спостерігається підвищення офтальмотонусу, потрібно повторне втручання.

У дітей молодшого віку захворювання швидко прогресує, тому своєчасне проведення повторної операції для них має особливе значення.

 

Альона Коляндра, лікар-офтальмолог дитячий,

дитяче поліклінічне відділення № 2 КП

«Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора