Лубенська районна військова адміністрація
Полтавська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Весняне водопілля очікується слабко вираженим

Дата: 12.03.2025 16:20
Кількість переглядів: 9

Аналіз поточної гідрометеорологічної ситуації, що склалась в басейнах річок Сула, Псел та Ворскла, а також прогнозна оцінка весняного водопілля дозволяють зробити попередні висновки про те, що весняне водопілля 2025 року на цих річках очікується низьким, слабко вираженим.

Фото без опису

Аномально тепла погода зимового періоду 2024-2025 років обумовила відсутність основного чинника весняного стоку – снігових запасів.

Промерзання ґрунту за зимовий період було мінімальним, лише в першій – другій декаді лютого, внаслідок утримання морозів, відбувалось збільшення глибини промерзання від 25 см на півдні до 43 см на півночі басейну, (що менше норми), а шар відтавання ґрунту складає 1-5 см (станом на 04.03). Одночасно, запаси вологи у метровому шарі ґрунту на кінець лютого були дуже низькі, а шар промочування ґрунту складав всього 60 (+/- 5) см.

Льодоутворення на початку зими практично не спостерігалося.

Особливістю цьогорічного зимового періоду є низька водність річок. Так, станом на кінець лютого витрати води річок Ворскла та Псел були меншими за норму і складали  41% та 44 % відповідно. Водність р. Сула – значно менша за місячну норму і складала 27%, що близько до значення  критерію маловоддя.

Упродовж лютого спостерігався поступовий спад рівнів води зі швидкістю 0-3 см/добу. Найбільший спад відмічено на річках Ворскла (36 см на посту Чернеччина) та Оржиця (31 см на посту Маяківка). Поточні рівні води нижчі за минулорічні значення та значно нижчі за відмітки виходу води на заплаву.

Березень у північних та центральних районах України є теплішим за кліматичну норму. Кількість опадів очікується меншою за норму. Приплив води до Кременчуцького водосховища становить 0,5-0,9 км3до Кам’янського водосховища – 0,5-0,8 км3, що менше за середні показники за багаторічний період.

Навіть за умови можливого випадіння зливових дощів у березні, весняне водопілля на річках є слабо вираженим і нижчим за середні багаторічні значення та не супроводжується негативними наслідками. Можливе незначне затоплення понижених прируслових ділянок заплави, заплавних проток, формування короткотривалих дощових паводків на малих річках і струмках та  підтоплення територій через засмічення русел.

Низьке весняне водопілля у подальшому може мати негативний вплив на загальну водогосподарську та екологічну ситуацію на річках влітку, у тому числі через зменшення наповнення водосховищ і ставків, погіршення якості води, обмеження обсягів розбавлення забруднених стоків тощо. Ймовірно, що маловоддя весняного періоду перейде в маловоддя літньо-осіннього періоду, що може призвести до пересихання малих річок.

Для кращого акумулювання водного балансу області водокористувачі, які експлуатують споруди штучних водних об’єктів і водогосподарських систем, зобов’язані дотримуватись встановлених режимів їх роботи.

Забезпечення контролю за дотриманням режиму роботи водосховищ покладено на Регіональний офіс водних ресурсів у Полтавській області.

 

ПОВА


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора