Березень – місяць обізнаності про туберкульоз. Вакцина БЦЖ: що потрібно знати
Вакцини від туберкульозу (ТБ) є одними з найстаріших вакцин і вперше використовувались у 1921 році. Це живі вакцини, що містять ослаблений штам мікобактерій ТБ, який не викликає захворювання, але стимулює імунну систему виробляти захист від цієї інфекції.
Донедавна вважалося, що БЦЖ захищає лише від тяжкого перебігу ТБ у дітей, не запобігає первинному інфікуванню мікобактеріями ТБ. Проте дані останніх досліджень показують, що діти, вакциновані БЦЖ, які контактували з людиною, яка хворіє на ТБ, на 19% рідше інфікуються, ніж невакциновані діти.
Окрім того, дослідження демонструють високу дієвість вакцини щодо зменшення тяжких форм ТБ серед вакцинованих людей – на 85%. Найбільший захист спостерігається серед вакцинованих у неонатальний період – з 90% зниженням випадків тяжкого ТБ.
Хто і коли має отримати щеплення вакциною БЦЖ? Щепленню для профілактики ТБ підлягають усі новонароджені діти, які не мають до цього протипоказань. Вакцинацію проводять у перші дні життя немовляти – в пологовому стаціонарі. Якщо БЦЖ не можна ввести при народженні, вакцина повинна бути введена при першій можливості після народження, щоб захистити дитину до її контакту з інфекцією. Діти, які не були щеплені в пологовому, підлягають вакцинації в закладах охорони здоров’я після консультації з сімейним лікарем, педіатром.
Тривалість захисту та ревакцинація. Системний аналіз показав, що захист після первинної вакцинації БЦЖ немовлят може тривати до 15 років. Більш тривалий захист було виявлено серед тих, хто отримав вакцинацію БЦЖ в неонатальному періоді. Було виявлено зниження захисту з часом, за даними низки досліджень, захист від усіх форм ТБ знижувався через 20 років. Щеплення вакциною БЦЖ проводиться один раз. Ефективність ревакцинації після первинної вакцинації при народженні як щодо інфікування, так і щодо захворювання не доведено.
Чи є протипоказання? Протипоказання до вакцинації встановлюються лікарем, який вирішує питання щодо проведення вакцинації. Протипоказаннями до введення вакцини БЦЖ є вроджений або тяжкі комбіновані імунодефіцити та лікування препаратами, що пригнічують імунітет. Детальнішу інформацію щодо щеплень та можливих протипоказань ви можете дізнатися у сімейного лікаря чи педіатра.
Доступність вакцини БЦЖ. Щеплення проти ТБ включено до Національного календаря профілактичних щеплень і проводиться для громадян безоплатно. В Україні, станом на 1 січня 2025 року, проти ТБ щеплено 92,8% дітей (від річного плану).
Чому важливо вакцинуватися?
- Зменшення ризику інфікування.
- ТБ передається повітряним шляхом, тому всі люди мають потенційний ризик зараження. Вакцинація знижує ймовірність інфікування, особливо у дітей, які є найбільш вразливими до цієї хвороби.
- Запобігання тяжким ускладненням.
- Вакцинована БЦЖ людина може захворіти на ТБ, але захворювання у неї, як правило, перебігає легше, без тяжких ускладнень.
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»
(за інформацією МОЗ України, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»)