Лубенська районна військова адміністрація
Полтавська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Штучний інтелект в освіті: рекомендації для закладів вищої освіти

Дата: 06.05.2025 16:35
Кількість переглядів: 32

Міністерство цифрової трансформації спільно з Міністерством освіти і науки та експертами розробили рекомендації щодо відповідального використання ШІ в закладах вищої освіти. Поради допоможуть викладачам, студентам, адміністраціям освітніх закладів і дослідникам застосовувати ШІ в навчальному й науковому процесі.

Фото без опису

Рекомендації містять поради для створення якісного промпту, корисні ШІ-інструменти та приклади завдань, з якими може допомогти ШІ. Наприклад:

для викладачів – генерування й перевірка тестів, створення презентацій, аналіз навчальних досягнень студентів тощо;

для студентів – пошук інформації для наукових робіт, підготовка до іспитів, генерування ідей для презентацій та есе, отримання фідбеку на наукові роботи, вивчення мов та інше;

для закладів вищої освіти – оптимізація адміністративних процесів, як-от заповнення документації, відповіді на часті запитання студентів тощо.

Окрему увагу в документі приділено розвінчанню поширених міфів, зокрема побоювань щодо загрози ШІ для академічної доброчесності, заміни викладачів ШІ-інструментами, вартості впровадження ШІ в університетах тощо. Натомість підкреслюється, що ШІ – це інструмент для спрощення рутинних завдань, який дозволяє зосередитися на живій взаємодії та розвитку критичного мислення студентів. Серед основних принципів впровадження ШІ – безпечність, прозорість, конфіденційність та збереження людського контролю.

Заклади вищої освіти можуть ознайомитися з прикладами впровадження політик щодо використання ШІ, які базуються на найкращих практиках іноземних освітніх закладів. У документі розглядаються різні сценарії інтеграції ШІ в навчальний процес – від певних обмежень до заохочування використовувати ШІ залежно від типу завдання та на розсуд викладача.

У рекомендаціях подано корисні матеріали для підвищення рівня ШІ-грамотності та можливості для безоплатного або пільгового доступу для ЗВО до популярних ШІ-інструментів від Microsoft, Google, Amazon, Canva, Grammarly та інших. Ось кілька порад для викладачів і керівників закладів вищої освіти:

- не забороняйте ШІ. Сьогодні заборона генеративного ШІ в освіті рівносильна забороні свого часу калькуляторів і комп’ютерів;

- ознайомлюйте студентів із системами штучного інтелекту та розповідайте, у виконанні яких завдань їх можна використовувати;

- формуйте завдання для оцінювання, які студенти не зможуть «списати» в чатботах;

- замінюйте традиційні письмові навчальні завдання, як-от тести та реферати, на презентації, індивідуальні або групові проєкти, які вимагають творчого підходу й критичного мислення.

Більше порад, інструментів та прикладів шукайте в документі з рекомендаціями: https://thedigital.gov.ua/storage/uploads/files/page/community/docs/Vykorystannya_AI_u_vyshchyy_osviti.pdf.

Після ознайомлення діліться фідбеком за покликанням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdtflMs7wQdSTsn1RwfTktkWs6K837IFoGRawA8jlj1omtTKg/viewform, який допоможе покращити документ.

Рекомендації розроблено Міністерством цифрової трансформації України спільно, Міністерством освіти і науки України та робочою групою експертів за сприяння проєкту «Цифровізація для зростання, доброчесності та прозорості» (UK DIGIT), що виконується Фондом Євразія та фінансується UK Dev. Поради враховують побажання освітян, експертів з IT та закладів вищої освіти.

Запрошуємо освітян ознайомитися з рекомендаціями та дізнатися, як цифрові технології можуть стати корисними у щоденній роботі. Відповідальне використання штучного інтелекту – це шлях до сучасної освіти, яка допоможе молоді впевнено дивитися в майбутнє та реалізувати свій потенціал! 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора